15 Eylül 2011 Perşembe

Neoklasizm- Jaques Louis David

Daha önce de bahsettiğim gibi bu blogu annemin devam ettireceğini düşünerek açmıştım ama malesef umduğum gibi olmadı, kusura bakmayın çok çok uzun bir zamandır yeni bir şey ekleyemedim. Bu yazıdaki konumuz Neoklasizm, annemin notlarından okuyalim :)

"Neoklasizm yani Yeni Klasizm 18.yy'ın ikinci yarısında ortaya çıkar. Klasik değerlere geri dönmeyi, Antik Yunan ve Roma sanatçılarının zarif üsluplarını yeniden canlandırmayı amaçlar.

Bu akımın özelliği; sanatta ve mimaride çizgi ve simetrinin tercih edilmesi ve sık sık antik kaynaklardan yararlanılmasıdır.

Bu dönemin öncülüğünü yapan sanatçı Jaques Louis David (1748-1825) olmuştur.Jaques Louis David, devrim hükümetinin resmi sanatçısıydı. Fransızlar kahramanlık çağında yaşadıkları duygusundaydılar ve o yılların olayları ressam için Yunan, Roma tarihinin olayları kadar dikkate değer nitelikteydi.


"Marat'ın Öldürülmesi" 1793- Brüksel Müzesi

Devrimin yöneticilerinden olan Marat, gözü kararmış genç bir kadın tarafından banyoda öldürülünce J.L.David, Marat'ı dava uğruna canını veren bir şehit olarak resmetti. Saldırgan kadın bir dilekçe ile ulaşmıştı, Marat ise dilekçeyi imzalamak üzereyken öldürülmüştü.

Durum, büyük ve görkemli bir tablo için elverişsiz görünüyor ama J.L.David, polis raporlarının gerçek ayrıntılarına sıkı sıkıya bağlı kalarak buna bir kahramanlık havası vermeyi başarmıştır.

Ressam, Yunan-Roma sanatından vücutlara soyluluk ve güzellik veren kas ve sinir oylumlamasını, ayrıca yalınlığı aramayı öğrenmişti.

Tabloda ne çeşit çeşit renk ne de karışık bir perspektif var. Toplum yararına çalışırken şehit edilen alçak gönüllü (Marat'ın kendi deyişiyle) bir halk dostunun dokunaklı anılışıdır bu resim."

Bir sonraki yazımızda Neoklasizm'in bir diğer temsilcisi olan J.L.David'in öğrencisi İngres'ten bahsedeceğiz...:)

Resim: http://plasticpumpkin.files.wordpress.com/2009/12/death_of_marat_by_david.jpg

4 yorum:

 1. Muhteşem bir resim sizde çok güzel bilgilendirmişsiniz. Bu faydalı bilgileri yazmayı lütfen ihmal etmeyin sıkı takip ediceğim:)

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, yazmaya çalışacağım:)

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten güzel bir resim :) Ve güzel anlatmışsın :) Ben de seni bloguma beklerim :)

  http://lunaparkqueen.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. yorumun için teşekkür ederim, blogunu ziyaret ettim bile, çok güzel:)

  YanıtlaSil